Пребиваване и работа

Консултантски служби

Внимание:

Някои права и дори основни права са ограничени в момента.
Научи повече от нас:

0151 / 723 122 06

Аз съм от държава членка на ЕС. Мога ли да работя като предлагащ/а сексуални услуги в Германия?

  • Ако идваш от държава от ЕС, можеш без проблеми да работиш като предлагащ/а сексуални услуги както на трудов договор, така и самостоятелно.

    Имаш право на свободно движение и работа в ЕС, където си пожелаеш. Това е правото на свободно движение.

Не съм от ЕС. Мога ли въпреки това да работя като предлагащ/а сексуални услуги в Германия?

  • Ако си от Исландия, Норвегия, Лихтенщайн или Швейцария, можеш да работиш без проблеми, защото тези държави са сключили съответните спогодби с Европейския съюз. Това означава, че можеш да работиш в Германия.

  • Ако идваш от Сърбия, Черна гора, Албания, Босна и Херцеговина, Косово или Македония, не можеш да започнеш да работиш в Германия директно.

  • Ако нямаш разрешително за пребиваване в Германия или туристическа виза, не можеш да работиш в Германия. Не и в сферата на проституцията.

  • Ако имаш само временно отложено екстрадиране или позволение за пребиваване (процедура по даване на убежище), не можеш да работиш в сферата на предлагащите сексуални услуги. Това може да бъде много сложно и трябва да се провери по-точно.

  • Ако искаш повече информация, попитай нас от cara*SH.

Имам разрешително за пребиваване в Германия. Мога ли да работя като предлагащ/а сексуални услуги?

  • Като цяло трябва да внимаваш дали разрешителното за пребиваване ти дава право само на работа на трудов договор, или можеш да упражняваш и самостоятелна дейност.

  • Ако не си сигурен/сигурна дали и в каква форма можеш да работиш тук, попитай нашия екип от cara*SH. Ще се радваме да проверим безплатно за теб.

Мога ли да видя в моето разрешително за пребиваване дали мога да работя като предлагащи/а сексуални услуги на трудов договор или самостоятелно?

  • Трябва да провериш какво пише в твоето разрешително за пребиваване:

  • Ако там пише: „Позволена трудова дейност“ – това означава, че можеш да работиш както на трудов договор, така и самостоятелно. Това означава, че имаш безсрочно разрешително за пребиваване.

  • Ако там пише: „Позволена заетост“ (евентуално допълнително: „във фирма Müller в Кил“) – това означава, че можеш да работиш само на трудов договор. Това означава, че имаш срочно разрешително за пребиваване.

  • Ако там пише: „Трудова дейност само след разрешение от Службата за чужденци“ – това означава, че Службата за чужденци може да ти позволи заетост след одобрение от Агенцията по заетостта, ако провери съответните условия на работа и т.н. Това те засяга, ако си кандидат за убежище или имаш временно отложено екстрадиране.

  • Ако там пише: „Не е позволена трудова дейност“ – това означава, че имаш забрана за работа. Това те засяга и ако си кандидат за убежище от сигурна държава или ако имаш временно отложено екстрадиране и си нарушил/а задължението за съдействие.

  • Ако там пише: „Разрешена е заетост за 120 дни или за 240 полудни“ – това означава, че можеш да работиш с времево ограничение. Това те засяга, ако си студент или имаш разрешително за пребиваване по § 16 от Закона за предоставянето на разрешителни за пребиваване.

Аз съм от държава извън ЕС и имам разрешително за пребиваване за държава в ЕС. Мога ли тогава да работя като предлагащ/а сексуални услуги в Германия?

  • Ако не си гражданин на ЕС, но имаш разрешително за пребиваване в друга държава членка на ЕС (например Испания, Нидерландия, Италия и други), това не означава автоматично, че можеш да работиш в Германия.

  • Сферата на трудовата миграция е много сложна. При всички случаи трябва да се консултираш.

  • Безплатна правна консултация можеш да получиш при нас от cara*SH.

Упражняването на проституция може ли да застраши правото ми на пребиваване?

  • Принципно не. Проституцията е позволена работа и не може да застраши правото ти на пребиваване. Ако имаш разрешително за пребиваване, което ти позволява да работиш, тогава работата като предлагащ/а сексуални услуги е равносилна на всяка друга работа.

  • Но помисли: ако вършиш престъпления, също във връзка с упражняването на проституция, това може да застраши правото ти на пребиваване.

  • Безплатна правна консултация можеш да получиш при нас от cara*SH.

Моят/а съпруг/а е германец/германка. Мога ли да работя?

  • Да. Тъй като получаваш разрешително за пребиваване по § 28, алинея 1, номер 1 от Закона за предоставянето на разрешителни за пребиваване, можеш да работиш като предлагащ/а сексуални услуги както на трудов договор, така и самостоятелно.

Моят/а съпруг/а е гражданин на ЕС. Мога ли да работя?

  • Да. Защото за теб не важи Законът за предоставянето на разрешителни за пребиваване, а Законът за свободното движение/ЕС. Ако се преместиш в Германия заедно със съпруга/та си, можеш да работиш тук като предлагащ/а сексуални услуги както на трудов договор, така и самостоятелно.

    Условие за това е твоят/а съпруг/а също да се премести в Германия. Ако се преместиш сам/а в Германия, нямаш право на свободно движение. Тогава трябва да се види дали по Закона за предоставянето на разрешителни за пребиваване би имал/а право да работиш.

  • Ако имаш въпроси, обърни се към нас от cara*SH.

Консултация близо до теб

Място, пощенски код
Aktuellen Standort verwenden

cara*SH Fachberatungsstelle für Prostituierte in Schleswig-Holstein

Christianstr. 6
24534 Neumünster

Попитай Cara*SH

+49 151 72312206

Ние сме cara*SH. Ние информираме и консултираме безплатно по всички въпроси, които се отнасят за проституция/сексуални услуги, естествено и за новия Закона за защита на проституиращите. Всичко, което искаш да ни питаш или ни разкажеш, е защитено при нас. Ние приемаме сериозно всички твои молби и ще се радваме да ти помогнем. Просто говори с нас!

Повече информация